تشک مواج چیست؟

تشک مواج بادی

تشک مواج که عموما برقی بوده و با هوا پر می شود به دلیل خواص ارتوپدیک آن به عنوان تشک طبی برای درمان زخم بستر استفاده می شود.
اغلب سردرگمی های زیادی در مورد خرید تشک طبی وجود دارد، از نظر اینکه چه چیزی برای بیماران مختلف مناسب است و چه مزایای درمانی مختلفی توسط انواع تشک تخت خواب ارائه می شود. تولیدکنندگان راهنمایی هایی در مورد مناسب بودن محصول خود ارائه می دهند که اغلب مبهم است. این که تشک فوم بهتر است یا بادی، یا اینکه یک تشک فنر پاکتی برای خود بخریم یا لاتکس بدون فنر!

تشک فوم (چه مموری فوم یا لاتکس با ویسکوزیته متفاوت) از درمان کاهش فشار هنگام خواب استفاده می کند که وزن بیمار را بر روی کل تشک پخش می کند. این به طور کلی برای کالای خواب افرادی که در معرض زخم بستر یا آسیب های فشاری هستند مناسب است، اما در مواردی که خطر کم تا متوسط در نظر گرفته می شود.

تشک مواج بادی یا آبی

یک تشک مواج (مواج بادی یا آبی که خواص و مزایای یکسانی دارند) مانند دیگر انواع تشک طبی خواص درمانی خود را با کاهش فشار دوره ای ارائه می دهد. در مورد استفاده از آن اختلاف زیادی وجود دارد، زیرا این احتمال وجود دارد که این سیستم به دلیل حرکات بیمار، روکش بالایی و ملحفه های تشک، کاهش فشار مورد انتظار را نداشته باشد. این تشک ها عموما از جنس پی وی سی هستند که با یک کمپرس باد در مدل های بادی به صورت برقی پر می شوند و اغلب در تخت خواب بیمارستان ها برای بیمارانی که از زخم بستر رنج می برند استفاده می شود.

نحوه کار تشک مواج بادی یا آبی به این صورت است که سلول‌ها با باد یا آب پر می‌شوند و به نواحی پوست اجازه می‌دهند فشار کمتری را تجربه کنند و تغذیه و اکسیژن رسانی به پوست بهینه شود. در نتیجه فرایند بهبود نواحی آسیب دیده پوست تسریع می شود. البته فضای بین موج های تشک نیز امکان گردش هوای بهینه تر و خنک شدن بستر خواب را فراهم می کند. در نتیجه تشک مواج از بهترین انواع تشک برای افرادی با بیماری های پوستی یا افرادی است که نمی توانند حرکت کنند.

انواع تشک مواج

در اینجا انواع تشک های مواج را که عموما در بیمارستان ها برای افراد بیمار که بیشتر طول روز را باید استراحت کنند، استفاده می شود را معرفی خواهیم کرد.

تشک مواج تخم مرغی

تشک مواج تخم مرغی

حالت فیزیکی این نواع تشک مواج مانند شانه های تخم مرغ یا لانه زنبور است. طبق معمول جریان هوا داخل محفظه ها پر می شود و باعث کاهش فشار و توزیع وزن بدن هنگام خواب می شود. این مدل تشک مواج، ساده ترین نوع آن است و برای بیمارانی که وضعیت وخیمی ندارند و لازم نیست زمان بستری آنها بیش از یک سال باشد، مناسب است.

تشک مواج سلولی

تشک مواج بادی سلولی

محفظه های پر شده از هوا در این مدل تشک مواج به صورت خطی پشت سر هم قرار می گیرند و شبیه به یک بسته مداد رنگی هستند که کنار هم چیده شده باشند. تشک های سلولی مواج برای افرادی مناسب است که مجبور هستند مدت زمان بیشتر از یک سال را در بستر خواب استراحت کنند و توانایی حرکتی کمتری دارند.

این تشک از محبوب ترین انواع تشک مواج برای زخم بستر و صدمات پوستی می باشد. برتری های تشک طبی مواج سلولی نسبت به تخم مرغی، قابلیت بهینه گردش هوا و ضد تعریق بودن آن و همچنین ضخامت بیشتر سطح تشک است که طول عمر بیشتری نیز دارد. البته که قیمت تشک مواج سلولی بیشتر از تشک مواج تخم مرغی می باشد.

تشک مواج خانگی و بیمارستانی

در یک دسته بندی دیگر این مدل از انواع کالای خواب طبی را به دو مدل خانگی و بیمارستانی یا کلینیکی تقسیم بندی می کنند. مدل های خانگی عموما از نوع تخم مرغی تشک مواج هستند و برای وزن کمتر از 120 کیلوگرم تولید شده اند. در حالی که نمونه های بیمارستانی عموما از تشک های مواج سلولی با تحمل بیشتر از 120 کیلو گرم بوده و برای سطوح پیشرفته زخم بستر تولید شده اند.

شدت زخم بستر و درجه پیشرفت آن عامل اصلی انتخاب تشک طبی مواج می باشد. این زخم های فشاری از درجه 1 تا 4 می توانند وجود داشته باشند. زخم های درجه 1 و 2 را می توان با تشک های معمولی و زخم های درجه 3 و 4 را باید با تشک های مواج پیشرفته تر مانند تشک سلولی و لیزری هوشمند درمان کرد. برای شناخت بیشتر از درجه زخم بستر و آسیب پوستی خود، اینجا را مطالعه کنید.

جمع بندی

در نتیجه از تشک مواج اغلب برای بیمارانی که دچار زخم بستر و آسیب های پوستی هستند و مجبور به استراحت طولانی مدت در بستر خواب می باشند استفاده می شود. به همین جهت تشک مواج را می توان از انواع تشک طبی دانست که با کاهش فشار هنگام خواب و بهبود گردش خون، به بهبود بافت های پوستی کمک می کند.

در صورتی که علائم زخم بستر دارید و یا به علت عدم توانایی در حرکت می خواهید از شیوع زخم های فشاری جلوگیری کنید، حتما از یک مدل تشک مواج استفاده کنید. قیمت تشک مواج از 1 میلیون تومان شروع و تا 9 میلیون تومان در نمونه های سلولی پیشرفته وجود دارند.

فروشگاه ژرمن کالا از پیشگامان توزیع انواع کالای خواب خارجی و طبی در ایران است و می تواند اتاق خواب و تخت شما را با محصولات عالی آراسته کند. بهترین نمونه های تشک طبی ما از انواع هیبریدی، تشک لاتکس و مموری فوم می باشد و می توانید لیست قیمت آنها را اینجا مشاهده کنید.

 

معرفی دیگر انواع تشک طبی

تشک لاتکس چیست؟

لاتکس چیست

لاتکس ماده ای است گیاهی که از صمغ درختان گرفته میشود و ویژگی های همچون؛ خاصیت ارتجاعی بالا، عدم پارگی به دلیل مقاومت در برابر کشش،استحکام فوق العاده بالا، مقاوم در برابر محیط های خشک و مرطوب، مقاوم در برابر مواد شیمیایی و الکل و قابلیت انعطاف پذیری بالا دارد و به سبب موجب شده از آن در تولید کالای خواب به خصوص تشک طبی و بالش طبی کاربرد داشته باشد.

این مورد به عنوان تشکی با مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف شناخته شده است و همچنین تحمل وزن بالا از دیگر ویژگی تشک لاتکس است. بدون شک استفاده از این ماده گیاهی در تولید کالای خواب یکی از بهترین کشف های بشر به حساب می آید.

ادامه مطلب

 

تشک مموری فوم چیست؟

تشک طبی مموری فوم

مموری فومی، فوم هوشمند یا فوم حافظه دار که برای ساخت تشک از آن استفاده می شود، عموما از ترکیب پلی اورتان با مواد شیمیایی اضافی می باشد و ویسکوزیته، دانسیته و چگالی آنها نسبت به فوم معمولی بیشتر است. از مموری فوم به عنوان فوم پلی یورتان ویسکوالاستیک نیز نام برده می شود. اسم مموری یا حافظه به دلیل برگشت آهسته حالت این فوم بعد از اعمال فشار، به حالت اولیه آن می باشد.

حباب های کوچکی میان بافت مموری فوم وجود دارد و در کل ماتریسی ایجاد می کنند که هوا می تواند از طریق آن حرکت کند (البته گردش هوای آن کمتر از فوم لاتکس می باشد). مموری فوم یا فوم حافظه در واکنش به گرمای بدن نرم می شود و در عرض چند ثانیه با انحنای بدن فرم می گیرد. این ویژگی باعث پوشش سطح بدن و پشتیبانی از آن شده که در نهایت مموری فوم را برای ساخت تشک طبی ایده آل می کند.

ادامه مطلب

 

تشک هیبریدی چیست؟

تشک هیبریدی

تشک هیبریدی (Hybrid Mattresses) یکی از انواع تشک تخت خواب است که در دسته تشک های فنردار قرار می گیرد. فنر های پاکتی یا جیبی در بسته های کوچکی قرار دارند که هر یک به صورت مجزا و مستقل در کنار هم در هسته مرکزی تشک چیده شده اند. بالا و پایین این هسته را لایه های راحتی و پایه از انواع فوم مانند مموری فوم، لاتکس، فوم ژله ای، فوم پلی اورتان، پنبه و … تشکیل شده است.

ادامه مطلب

برچسب ها

دسته بندی مقالات

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم