کالای خواب چیست؟

کالای خواب

همانطور که میدانید خواب نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی ما و همچنین عملکردهای فیزیولوژیکی دارد. مهم است که در طول شبانه روز حدود نه ساعت بخوابیم. اما منظور تنها نه ساعت بستن چشم ها نیست، بلکه خوابی عمیق و باکیفیت است. بنابراین نیاز دارید به کالای خواب استاندارد که آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد. به تمام وسایل و لوازمی که برای خواب به آنها نیاز دارید، کالای خواب می گویند.

این عنوان برای یافتن یکجا و خرید همزمان چند کالا استفاده می شود و شامل مجموعه زیر می باشد:

 • تشک؛
 • بالش؛
 • روتختی؛
 • محافظ تشک؛
 • زیرتشکی؛
 • ملحفه؛
 • و روبالشی.

البته بیش از 40 درصد ایرانیان تنها تشک، بالش و پتو را به عنوان محصولات خواب استفاده می کنند و بیش از 60 درصد اعتقادی به کالای خواب باکیفیت و طبی ندارند! اینجاست که ما علاوه بر معرفی کالای خواب و تمام محصولات زیر مجموعه آن، کاربرد و مزایای آن ها را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

کالای خواب چیست؟

مجموعه ای اکسسوری که برای ایجاد یک خواب راحت نیاز است را کالای خواب می گویند. این وسایل علاوه بر ارائه گرمایی که توسط پتو و لحاف و روتختی ایجاد می شود. راحتی قرارگیری کمر و سر از طریق تشک و بالش را امکان پذیر می کنند. همچنین ست کالای خواب میتواند جنبه تزئینی و مجموعه کاملی برای تکمیل اتاق خواب کودک، نوجوان و تازه عروس نیز باشد.

کالای خواب اکسسوری است که معمولا بر روی تختخواب قرار میگیرد و شامل: پتو، بالش، لحاف، کوسن، تشک، ملحفه و روتختی میشود. کالای خواب تاثیر مستقیمی در کیفیت خواب ما دارد و باید به گونه ایی مناسب برای فصلهای گرم یا سرد انتخاب شود.

کالای خواب برای افراد زیر می تواند گزینه های بهینه متفاوتی ارائه دهد:

 • برای کودکان، باید از محصولات نرم و گرم استفاده شود؛
 • برای افراد بالغ، باید گزینه مناسب سلیقه و نوع دکوراسیون اتاق خواب استفاده شود؛
 • برای افرادی که مشکلات پزشکی مانند دیسک کمر و ارتروز گردن دارن، باید از تشک و بالش های طبی مناسب وزن و مدل خوابیدن فرد استفاده شود؛
 • برای افرادی که پوست حساس و مشکلات پوستی دارند، باید از انواع کالای خواب ضد حساسیت استفاده شود،
 • و برای افرادی که خون غلیط یا مشکلات گردش خون دارند، باید از انواع تکنولوژی ها لاتکس و مموری فوم مناسبدر تشک و بالش استفاده شود.

 

تاثیر کالای خواب بر خواب چیست؟

همه ما بیش از یک سوم از عمر خود را در خواب می گذرانیم بنابراین خواب یکی از نیازهای اساسی ما است که هر چقدر برای آن اهمیت قائل باشیم تاثیر مستقیمش را در راندمان کاری روزانه و سلامتی جسمی و روانی خود مشاهده خواهیم کرد.

بنابراین کالا ی خواب نقش اساسی در زندگی ما ایفا میکند. تصور کنید که به دلیل مناسب نبودن تشک یا بالش خود، خواب راحتی نداشته باشید و کلافگی در روز به شما غلبه میکند و در اثر مداومت این مشکل سیستم ایمنی بدن ضعیف عمل می کند. توصیه میشود حتما قبل از خرید کالای خواب تحقیقات لازم را جهت انتخاب بهتر انجام دهید.

اینکه چرا ما به خواب احتیاج داریم کاملاً مشهود است، اما به نظر می رسد بسیاری از مردم اهمیت خواب را جدی نمی گیرند. شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه بسیاری از مردم به اندازه کافی نمی خوابند و یا از بی خوابی رنج می برند. کیفیت خواب مردم به مراتب کمتر از آن چیزی است که متخصصان بهداشت توصیه می کنند.

محصولات خواب

کالای خواب از چه چیز هایی تشکیل شده است؟

انتخاب یک کالای خواب مناسب می تواند کیفیت خواب شما را در مقایسه با کالای خواب بی کیفیت بهبود بخشد. استراحت می تواند تأثیر زیادی بر نحوه یادگیری داشته باشد. بنابراین کالای خواب بایستی آرامش و راحتی را برای ما به ارمغان بیاورند. کالای خواب در مرحله اول به یک مکان مناسب با سرویس خواب نیاز دارد که بتوان از آن به عنوان اتاق خواب یاد کرد. به علاوه باید فضای مناسب برای قرارگیری تخت خواب و دیگر وسایل را داشته باشد.

سپس می توان اقلام زیر را به عنوان محصولات خواب در آن قرار داد. ست کالای خواب تنوع بالایی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 • تشک؛
 • بالش؛
 • پتو؛
 • رو تختی؛
 • ملحفه؛
 • رو تشکی؛
 • و کوسن.

 

تشک؛ از مهم ترین بخش کالای خواب

تشک تختخواب

تشک یکی از مهم ترین اقلام کالای خواب است که وظیفه پشتیبانی از کمر و پاها را به عهده دارد اما وظیفه اصلی آن محافظت از مهره های کمر و ستون فقرات می باشد. متریال به کار رفته در تشک معمولا از فوم و یا یونولیت می باشد. اما اگر علاقه مند به تشک طبی هستید، توجه داشته باشید مواد تشکیل دهنده در این نوع تشک ها از لاتکس باشد و جنس رویه پنبه ای نیز باشد. تشک ها انواع مختلفی دارند که چند نمونه از آنها را در زیر عنوان خواهیم کرد.

تشک طبی

تشک طبی وظیفه ساپورت مفاصل را به عهده دارد و معمولا برای افرادی که دچار درد نواحی کمر هستند تجویز می شود اما توصیه می شود تمام افراد به طور مداوم از آن استفاده کنند که علاوه بر خواب راحت از دردهای احتمالی نیز جلوگیری کند. تشک های طبی معمولا بدون فنر هستند و بهترین نوع تشک طبی،لاتکس است.

تشک فنردار

تشک های فنردار از قدیمی ترین نوع تشک ها هستند که همچنان هم جایگاه خود را در بازار حفظ کرده اند . یک لایه فنر درون این تشک ها قرار دارد که بعضی از آنها از جنس فولاد ضد زنگ هستند. نوع قرارگیری این فنرها و تراکم آنها این تشک ها را از هم متفاوت میکند.

تشک لاتکس

تشک لاتکس جز تشک های طبی به حساب می آید. تشک های لاتکس معمولا فنر ندارند و بیشتر برای افرادی که از درد کمر و ستون فقرات رنج می برند طراحی شده است.

تشک مموری فوم

فوم حافظه‌دار یا مموری فوم خاصیت انطباق با وضعیت بدن را دارد و فشار را به تمام نواحی بدن تقسیم می کند و اجازه نمیدهد یک عضو از بدن تحت فشار قرار گیرد.

 

بالش؛ از کالای خواب اصلی و ضروری هر ایرانی

بالش

بالش یکی از اقلام اصلی کالای خواب به حساب می آید که دو نقش اساسی را برای ما ایفا میکند. بالش و بخصوص بالش طبی، هنگام استراحت از گردن و قسمت بالایی سر پشتیبانی می کند و همچنین سطح راحتی بهتری نسبت به حالت بدون بالش فراهم می کند.

به مرور زمان بالش های طبی جای خود را در کنار بالش های سنتی تثبیت کردند . به خصوص کسانی که از درد آرتروز و گردن رنج می برند بهتر است از این نوع بالش های طبی در سرویس کالای خواب خود استفاده کنند. زیرا برجستگی که در طراحی بالش قرار داده شده گودی بین سر و گردن را پوشش میدهد و مهره های گردن را در یک راسته طبیعی حفظ میکند.

روتختی و ملحفه؛ از نمایان های کالای خواب

روتختی لحاف

روتختی یکی از وسایل کالای خواب است که علاوه بر پوشش تشک و تخت، جنبه تزئینی نیز دارد و به عنوان روانداز نیز استفاده می شود. ضخامت روتختی نسبت به لحاف و پتو کمتر است و فقط برای روزهای بهاری و گرم مناسب است و در فصول سرد نمیتوان از روتختی استفاده کرد چرا که گرمای کافی را ندارد. حتما قبل از خرید روتختی به سایر اکسسور اتاق خواب و همچنین دکوراسیون منزل خود توجه کنید که طرح روتختی هماهنگی و هارمونی با سایر وسایل داشته باشد.

لحاف و انواع ملحفه یکی از واجبات کالای خواب است که بیشتر حکم کاور و محافظ دارد که از کثیف شدن تشک و بالش جلوگیری کند و در فصول گرم به عنوان روانداز از آن استفاده می شود. ملحفه ها در جنس های مختلفی از جمله تترون، نخ، پنبه و پلی استر تولید میشود که ملحفه نخی از سایر ملحفه ها پرکاربردتر هستند.

 

محافظ و پد تشک؛ محافظان همیشگی کالای خواب

محافظ تشک

محافظ تشک که به آن تشک مهمان هم گفته می شود، تشکی است با ارتفاع کمتر از تشک های تخت و وزن سبک تری دارند همچنین به راحتی قابل شست وشو می باشند.
به مرور زمان و با استفاده مداوم، تشک دچار کثیفی شده و حالت اولیه خود را از دست میدهد.

اما با قرار دادن محافظ تشک بر روی تشک اصلی از آسیب دیدن و چرک شدن تشک تخت جلوگیری می کنید. و به راحتی می توانید ماهی یکبار رویه محافظ را بردارید و با دست و یا ماشین لباسشویی بشورید. با این کار علاوه بر رعایت بهداشت به عمر تشک خود کمک خواهید کرد.

 

زیرتشکی؛ از انواع اختیاری اما کاربردی کالای خواب

کفی تخت

زیرتشکی باعث راحتی بیشتر تشک ها شده و از سوی دیگر به دلیل ساختار نواری، گردش هوا در زیر تشک را تسهیل می کنند. از آن جا که زیرتشکی باید وزن بدن را در طولانی مدت تحمل کند، استحکام آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

زیرتشکی های دانلوپیلو از چوب مرغوب و بسیار بادوام بامبو ساخته شده اند. انحنای نوارهای چوبی بامبو و در نتیجه انعطاف پذیری آن ها را می توان با بست هایی که بر روی آن تعبیه شده است تنظیم کرد. هر چه این بست ها به سمت مرکز نزدیکتر باشند انعطاف پذیری بیشتر شده و برای افرادی که وزن بیشتری دارند و یا بیمار هستند مناسب تر خواهد بود.

 

در کالای خواب خود پتو را انتخاب کنیم یا لحاف

در گذشته اغلب مردم از لحاف به جای پتو به خصوص در فصول سرد استفاده میکردند. اما رفته رفته پتو به دلیل وزن کمتر و قابل حمل بودن جایگزین لحاف های پنبه ای شد. لحاف ها به مرور زمان از متریال جدیدی مثل پر یا پلی استر تولید می شوند بنابراین وزن کمتری نسبت به لحاف های سنتی دارند و دوباره جای خود را در بین خانواده ها باز کردند.

خصوصیت بارز لحافی مثل لحاف های دانلو پیلو که ژرمن کالا وارد کننده انحصاری آن است ضد آلرژی و آنتی باکتریال بودن آنهاست. اما بایستی دقت کنید که همه لحاف ها این ویژگی را ندارد و بسیار وابسته به مواد به کار رفته در آن است. معمولا از لحاف برای تمامی فصول استفاده می کنند اما پتو بسته به اینکه ضخامت زیادی داشته باشد برای زمستان هم می تواند مناسب باشد. حال تصمیم با شماست که کدام را بر دیگری ترجیح می دهید.

 

بهترین برند های کالای خواب

اگر سری به بازار کالای خواب زده باشید حتما با نام های مختلف و تولیدکنندگان داخلی و خارجی متعددی رو به رو شده اید. بسیاری از نام های خارجی این صنعت سابقه ای نامعلوم داشته و یا در صورت داشتن نامی مطرح، اعتباری به اصالت آن ها وجود ندارد. همین امر باعث مردد ماندن و اشتباه خریداران شده است.

با توجه به حساسیت در انتخاب بهترین برند کالای خواب، اینجا چند برند محبوب در تولید انواع محصولات خواب را معرفی می کنیم:

دانلو پیلو

دانلوپیلو یک شرکت آلمانی است که سال های متمادی در زمینه کالای خواب در حال فعالیت است. عمده محصولاتش همچون تشک و بالش را کاملا طبی و مطابق با استاندارهای روز تولید میکند. ویژگی های منحصر به فرد این برند استفاده از لاتکس طبیعی میباشد که کاملا گیاهی بوده و سازگار با محیط زیست است.

تاج

این برند سال 1997 خود را به بازار جهان معرفی کرد و کیفیت را زیربنای کار خود قرار داد. تاج یک برند کالای خواب از کشور ترکیه است که در عرصه بین المللی خود شهرت پیدا کرد.

ازدیلک

کمپانی ازدیلک قریب به بیست سال در زمینه کالای خواب و منسوجات و رنگرزی یکی از برندهای صاحب نام سرویس خواب است که در کشور ترکیه فعالیت میکند.

ایکیا

ایکیا (IKEA) یکی از بزرگترین برندهای تولید و فروش مبلمان و لوازم خانگی است که چند سالی لقب بزرگترین فروشنده مبلمان در جهان را یدک کشیده است. ایکیا بیشتر با طراحی های مدرنش در تولید انواع محصولات و نیز طراحی داخلی منحصر به فرد فروشگاه هایش شناخته می شود.

انگلیش هوم

برند انگلیش هوم یکی از برندهای زیرمجموعه هولدینگ تورگوت آیدین است. این هلدینگ بزرگ که با بیش از ۷۰ هزار کارمند از بزرگترین کارفرمایان ترکیه محسوب می شود، در سال ۱۹۵۸ توسط تورگوت آیدین تاسیس شد. این هولدینگ بعدها اقدام به خرید برندها و شرکت های مختلفی کرده و حوزه فعالیتش را در زمینه های مختلف گسترش داد.

 

قیمت اقلام کالای خواب و عوامل موثر بر آن

کالای خواب همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم موارد زیادی را شامل می شود و هر کدام با توجه به مدل و متریال استفاده شده قیمت متفاوتی دارد.

 • برای مثال قیمت انواع تشک از حدود سه میلیون تومان شروع شده و تا پانزده میلیون وجود دارد.
 • انواع لحاف از سیصد هزارتومن تا پنج میلیون تومان بازه قیمتی دارد.
 • انواع بالش از دویست هزار تومان تا یک میلیون تومان قیمت دارند.

شما میتوانید با توجه به بودجه و کیفیت مورد نیازتان محصول مورد نظر را انتخاب کنید.

 

جمع بندی

خواب ارتباط کاملا مستقیم با سلامتی انسان دارد و از آن جایی که وقت زیادی را در رختخواب خود برای استراحت می گذرانیم مهم است که به کیفیت کالای خواب خود توجه ای ویژه داشته باشیم. بنابراین علاوه بر استاندارد بودن باید به مواردی از جمله سایز، زیبایی، جنس پارچه و متریال به کار رفته توجه کنیم.

 

ژرمن کالا ارائه دهنده انواع کالای خواب

ژرمن کالا یکی از شرکت های وارد کننده انواع کالای خواب است که از کشورهای اروپایی همچون آلمان و ترکیه کالای خواب صد در صد اورجینال وارد میکند. این مجموعه برای تمامی کالای خود پنج سال ضمانت در نظر گرفته است. بنابراین شما می توانید با خیال راحت دست به انتخاب بزنید.

 

مقالات پیشنهادی ما

آیا زمان تعویض کالای خوابمان فرا رسیده است؟

تعویض کالای خواب

اگر صبح ها با کمر درد و ناراحتی بیدار می شود و یا اخیرا علائم آلرژی تان تشدید شده است، احتمالا زمان تعویض کالای خوابتان فرا رسیده است. تشک و بالش تاثیر زیادی در نحوه قرارگیری ستون فقرات هنگام خواب و در نتیجه کاهش درد در سر و گردن و کمر دارد. از سوی دیگر هیره های گرد و غبار و یا دیگر آلرژن ها در طول زمان درون تشک، بالش و یا محافظ تشک انباشته شده و می توانند علائم آلرژی را در افراد دارای آسم، آلرژی و یا سایر مشکلات تنفسی، تشدید کنند.

ادامه مطلب

 

رابطه کالای خواب و خواب راحت

خواب راحت با کالای استاندارد

برای بهتر شدن کیفیت خواب چه باید کرد؟ از جمله عواملی که باعث می شود خواب راحتی داشته باشیم، لحاف، بالش راحت و یک تشک باکیفیت است. اگر لحاف، بالش و تشک به خوبی تمام بدن را هنگام خواب پوشش دهد، می توانیم خواب راحتی داشته باشیم. باید توجه کرد که کیفیت این کالاها مستقیما روی کیفیت خواب ما تاثیرگذار خواهد بود بنابراین لازم است این کالاها از کیفیت و دوام خوبی برخودرار باشند.

لاتکس به دلیل وجود رزین و صمغ، با قرار گرفتن در معرض هوا سفت می شود. این ویژگی برای ساخت مواد سخت و در عین حال انعطاف پذیر بسیار کاربردی است. یکی از موارد مصرف لاتکس طبیعی، ساخت کالای خواب از جمله تشک، بالش و… است. یکی از تولیدکنندگان مطرح کالای خواب لاتکس، برند آلمانی دانلوپیلو است.

ادامه مطلب

 

مهم ترین وسایل مورد نیاز اتاق خواب

اتاق خواب کامل با لوازم

اتاق خواب همانطور که از اسمش گویاست اولین و اساسی ترین کاربرد آن، مکانی برای استراحت و خوابیدن است. حداقل یک سوم از عمر ما در خواب می گذرد بنابراین به یک سری لوازم اتاق خواب نیاز داریم. مهم ترین اکسسوری اتاق خواب، کالای خواب است. تا همانطور که اشاره کردیم مهم ترین نیاز ما یعنی خواب را پوشش دهد.

اما اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چه وسایلی یک اتاق را به اتاق خواب تبدیل میکند؛ باید علاوه بر تختخواب و کالای خواب که برای تخت استفاده میشود، به چراغ خواب اشاره کنم. دیگری میز آرایش و آیینه است که میتواند اتاق خواب را از یک اتاق مطالعه یا اتاق لباس و یا اتاق کار متفاوت کند.

ادامه مطلب

 

راهنمای خرید کالای خواب

راهنمای خرید کالای خواب

برای خرید انواع کالای خواب دغدغه اصلی هر فرد انتخاب یک جنس با کیفیت است که با بودجه او همخوانی داشته باشد که معمولا با ورود به فروشگاه های کالای خواب آنچنان تنوع در طرح و رنگ دیده می شود که انتخاب را کمی پیچیده می کند. کالای خواب در برندها و طرح های مختلف تولید می شوند و به همین دلیل قیمت های کاملا متفاوتی دارند که با توجه به متریالی که به کار میبرند طبیعتا قیمت آن هم متغیر است. اما اینکه ما با توجه به شرایط اتاق خواب خود کدام را انتخاب کنیم، سوالی است که در این راهنمای خرید کالای خواب به پاسخ خود خواهید رسید.

ادامه مطلب

دسته بندی مقالات

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم